soyo
04 خرداد 1402 - 23:47

نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در دانشگاه شیراز

نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به‌میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد.

به‌گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، پنجاه‌‌ودومین نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، از سوم خردادماه به‌مدت سه روز، به‌میزبانی دانشگاه شیراز آغاز شده است.

آیین گشایش این رویداد، امروز پنجشنبه ۴ خردادماه، با حضور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان کشور، جمعی از مدیران وزارت عتف و همچنین مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در تالار دستغیب مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز ترتیب یافت.

ورزش برای تمام دانشجویان در همۀ دانشگاه‌ها

 هاشم داداش‌پ‍‍‍ور معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان در این رویداد با بیان اینکه شعار ما در سازمان امور دانشجویان «ورزش برای همه‌ی دانشجوها در همه‌ی دانشگاه‌ها است»؛ گفت: هدف ما فعال‌سازی دانشجویان در حوزه‌ ورزش است؛ به همین منظور همه‌ امکانات و فضاهای ورزشی دانشگاه‌ها باید در اختیار تمام دانشجویان قرار گیرد.

وی با انتقاد از اینکه امکانات و فضاهای ورزشی به‌جای اینکه برای استفادۀ عموم دانشگاهیان درنظر گرفته شود، به‌منظور درآمدزایی برای دانشگاه‌ها اجاره داده ‌شود یا صرفا در اختیار دانشجویان تربیت‌بدنی قرار بگیرد؛ اظهار کرد: ما حق نداریم تا زمانی که دانشجو این ظرفیت را نیاز دارد، آن را در اختیار فضاهای بیرون از دانشگاه قرار بدهیم؛ چراکه هزینه‌ که آسیب‌های اجتماعی هم بسیار بیش‌تر از مبلغی است که از قبل این درآمد درمی‌آید و اگر نتوانیم در حوزه‌ی ورزشی برای دانشگاهیان برنامه‌ریزی کنیم، دچار چالش‌های بزرگ‌تری در این عرصه خواهیم شد و در برخی از دانشگاه‌ها کلیه‌ی فضاها و امکانات ورزشی در اختیار دانشکده‌ی تربیت بدنی قرار دارد و باقی دانشجویان از آن بهره اندکی می‌برند، درصورتی‌که در موضوع فراگیری ورزش باید همه‌ امکانات و فضاهای ورزشی در اختیار کلیه دانشجویان قرار گیرد.

 معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: ما موظف هستیم برای فراگیری ورزش در عرصه‌ی دانشگاهی اقداماتی انجام دهیم که به فعال‌سازی قشر دانشجو برای دست‌یابی به اهداف عالی کشور در حوزه‌ی علمی و جسمی و پویایی دانشجویان بینجامد؛ بنابراین باید به ورزش دانشگاهی به معنای اعم آن یعنی همگانی‌کردن آن و به معنای اخص آن، یعنی اثرگذاری آن در فضای کشور بپردازیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: دوران کرونا فضاهای دانشگاهی را با رخوت مواجه کرده بود؛ به‌منظور بازگرداندن پویایی به فضای دانشگاه‌ها از سال گذشته اقدامات بسیاری در حوزه‌ ورزش دانشگاهی انجام دادیم که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توانیم به برگزاری ۵ المپیاد «قهرمانی، همگانی، بین‌الملل، شاهد و ایثارگر و ورزش ساحلی» اشاره کنیم که تنها در یک المپیاد قهرمانی ۱۵۰هزار دانشجو شرکت کردند.

وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این المپیادها استفاده از ظرفیت دانشجویان برای بهبود شرایط جسمی و روحی آنان بود؛ تصریح کرد: ورزش در فضاهای دانشگاهی با برگزاری این المپیادها رونق یافت؛ به نحوی که اکنون می‌توانم بگویم ورزش در دانشگاه‌ها به قبل از کرونا بازگشته است.

 داداش‌پور افزود: گام اول ما برگزاری المپیادها و بازگشتن به فضای قبل از کرونا بود. گام بعدی ما فراگیری ورزش در دانشگاه‌ها و احیای عرصه‌ ورزش دانشگاهی و بازگرداندن آن به صدر ورزش در کشور است. در این زمینه نیز فعالیت‌هایی انجام داده‌ایم؛ به‌عنوان نمونه سال گذشته با همکاری فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی لیگ‌های سراسری را در سه رشته‌ ورزشی راه‌اندازی کرده‌ایم و برای سال جاری با همکاری فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، اداره‌کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و پژوهشگاه تربیت بدنی تعداد آن‌ها را به 7 لیگ سراسری خواهیم رساند.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: لیگ‌های سراسری مختصِ دانشگاه‌های دولتی نیستند و شامل همه‌ی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌شوند و تمام این اقدامات در راستای فعال‌سازی ورزش دانشگاهی و حضور ورزش دانشگاهی در عرصه‌ ورزش کشور است.

ورود به 2 المپیاد ورزش فناورانه و بازی‌های بومی‌محلی تا سال آینده

معاون وزیر علوم تصریح کرد: 5 المپیاد تاکنون طراحی شده است؛ اما قصد داریم به دو المپیاد دیگر  شامل ورزش فناورانه و  بازی‌‌های بومی‌محلی ورود یابیم.

وی توضیح داد: در حوزه‌ ورزش فناورانه قصد داریم تا با استفاده از فناوری‌های راهبردی همچون هوش مصنوعی از فناوری در عرصه‌ی ورزش استفاده کنیم. درخصوص بازی‌های بومی و محلی نیز از نظر ما بسیاری از بازی‌های بومی و محلی قابلیت ملی شدن دارند و باید به آن‌ها توجه کرد.

داداش‌پور اظهار داشت: بازی‌های همبستگی ورزش دانشگاهی کشورهای اسلامی نیز یکی دیگر از اقدامات ما در حوزه‌ی ورزش فراملی است که قصد داریم تا سال آینده انجام دهیم. همچنین در تلاش هستیم تا ورزش را به کشورهای همجوار بکشانیم. هدف ما نیز این است که بتوانیم عرصه‌ ملی را به عرصه‌ فراملی گره بزنیم و دیپلماسی ورزشی را در خدمت جذب دانشجویان بین‌الملل قرار دهیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان در پایان تأکید کرد: همکاران در عرصه‌ تربیت بدنی باید مبتنی‌بر یک برنامه‌ریزی روشن عمل کنند و با یک چشم‌انداز واقع‌بینانه به طراحی فعالیت‌های خود بپردازند تا بتوانیم براساس آن‌ها قطب‌های ورزشی مبتنی‌بر مزیت‌های استانی را شکل دهیم.

مسؤولیت دانشگاه‌ها در ترویج اخلاق ورزشی

رئیس دانشگاه شیراز نیز در پنجاه‌‌ودومین نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ضمن گرامیداشت دهه‌ کرامت، به معرفی دانشگاه شیراز پرداخت و گفت: جا دارد که در این نشست  تخصصی که به موضوع تربیت بدنی اختصاص دارد؛ به اخلاق در ورزش نیز توجه ویژه شود.

محمد مؤذنی با اشاره به نقش ورزش در حوزه‌های مختلف گفت: علی‌رغم اینکه در بسیاری از رشته‌های ورزشی درخشش و پیشرفت خوبی در سطح ملی و بین‌المللی داشته‌ایم؛ اما متأسفانه از نظر اخلاق در ورزشی خیلی عقب هستیم.

وی اظهار کرد: انتظار طبیعی این است که در یک جامعه‌ اسلامی که از فرهنگ غنی انسان‌ساز برخوردار هست، عرصه‌ی ورزش کشور هم آمیخته با اخلاق و انسانیت باشد.

رئیس دانشگاه شیراز گفت: متأسفانه آنچه که ما در کف جامعه به‌ویژه در عرصه‌ی قهرمانی با آن مواجه هستیم، این است که بسیاری از اوقات، حاشیه‌های ورزش بر متن آن غلبه پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: از این بابت دانشگاه‌ها و به ویژه تربیت بدنی دانشگاه‌ها مسئولیت بزرگی برعهده دارند، چراکه دستاوردهای عرصه‌ ورزش دانشجویی درنهایت به عرصه‌ ملی کشیده می‌شود. بنابراین یکی از رسالت‌های دانشگاه‌ها، ترویج روح فتوت و جوانمردی و توجه به اخلاق ورزشی در دانشگاه‌هاست.

گفتنی‌ست، پس از آیین گشایش پنجاه‌‌ودومین نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، این رویداد با برپایی کارگروه‌های تخصصی مختلف ازجمله: توسعه ورزش همگانی، توسعه ورزش قهرمانی در روز پنجشنبه چهارم خردادماه به کار خود ادامه داد.

گفتنی ا‌ست، در روز جمعه ۵ خردادماه نیز مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در قالب ۵ کارگروه تخصصی شامل توسعه ورزش دانشگاهی، بررسی وضعیت سامانه سجاد و سامانه بیتا، بررسی وضعیت ساختار و نیروی انسانی تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها، بررسی وضعیت مراکز تندرستی و مشاوره ورزشی و توسعه زیرساخت‌های ورزشی به بحث و تبادل‌نظر درخصوص موضوعات مختلف خواهند پرداخت.

پایان پیام/ ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1238518